Pierwsze oznaki starzenia się skóry można zaobserwować mniej więcej po 30-tym roku życia. Nasza skóra zaczyna tracić elastyczność i przesusza się na skutek stopniowej utraty kolagenu. Utrata wody, a więc naturalnego nawilżenia, sprawia, że stajemy się bardziej narażeni na szkodliwe działanie słońca i wiatru.

Aby naturalnie opóźnić proces starzenia się skóry, trzeba podjąć szereg kompleksowych działań, które dopiero zastosowane jednocześnie mogą przynieść widoczne rezultaty. Niezwykle ważną rzeczą jest częste przebywanie na świeżym powietrzu. Wymogi współczesnego życia zmuszają nas do przebywania w dusznych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, przez co skóra staje się niedotleniona i przesuszona. Z kolei spędzanie co najmniej paru godzin dziennie przed ekranem komputera lub z nosem w tablecie, wystawia naszą twarz na działanie tak zwanego promieniowania jonizującego, które również ma zgubny wpływ na kondycję naszej skóry. A więc marsz na spacer! Nie zapominajmy przy tym o porządnym nasmarowaniu się kremem z filtrem UV, który zabezpieczy nas przed szkodliwym działaniem słońca. To kolejny obligatoryjny punkt, jeśli chodzi o naturalne opóźnienie procesu starzenia się skóry.

Praca nad młodszym wyglądem obejmuje również stosowanie odpowiedniej diety. Naturalnym przeciwutleniaczem, stymulującym produkcję kolagenu, jest witamina C. Jej silnie naprawczy charakter sprawia, że powinniśmy bardzo często sięgać po produkty, zawierające duże ilości tego składnika. Bogactwo witaminy C znajdziemy między innymi w brokułach, pietruszce, papryce, papryczkach chilli, cytrusach i truskawkach.

Drugą godną polecenia „witaminą młodości” jest witamina E. Skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, wytwarzanych pod wpływem promieni słonecznych, jest rozpuszczalna w tłuszczach i chroni oraz wzmacnia strukturę komórek skóry. Znajdziemy ją w produktach, zawierających tak zwane zdrowe tłuszcze, czyli w oliwie z oliwek, siemieniu lnianym, pestkach dyni i słonecznika, w awokado i orzechach laskowych.