Ukraina coraz częściej staje się celem wycieczkowym Polaków. Dla wielu z nich jest to podróż sentymentalna, ponieważ stamtąd pochodzą ich przodkowie, którzy zostali wysiedleni po II wojnie światowej. Jednak nie tylko oni powinni zainteresować się zwiedzaniem tego rozległego i bardzo interesującego kraju. Jest to też kraj zróżnicowany narodowościowo, więc oprócz zabytków i unikalnej, często nienaruszonej przyrody, można też zaplanować ciekawą podróż kulinarną.

Co warto zobaczyć na Ukrainie? Polaków z kresowymi korzeniami najbardziej zainteresują zapewne dawne polskie ziemie. Czyli koniecznie trzeba zobaczyć Lwów i okolice. Do Lwowa można dojechać pociągiem, a od niedawna uruchomiono także połączenia lotnicze. Na Ukrainie jest niezła sieć kolejowa. Do mniejszych miejscowości można się dostać tzw. marszrutkami, czyli różnego rodzaju autobusami i busami.

Ukraina ekstremalnie

Ukraina ma sporo miejsc, gdzie przeżycia są zupełnie niezwykłe. Są już firmy, które organizują takie ekstremalne wycieczki na Ukrainę – kresy.com. Jednym z kultowych miejsc jest oczywiście Czarnobyl, gdzie w 1986 r. doszło do wielkiej katastrofy w elektrowni jądrowej. Dziś można zwiedzać zarówno Czarnobyl, jak i okolice. Wrażenia z pobytu w tzw. zonie są niesamowite. Opuszczone miasto Prypeć i pokryte sarkofagiem pozostałości elektrowni pozostają na zawsze w pamięci.

Od niedawna można też zobaczyć podziemny Kijów. To wyjątkowo ciekawa, choć wymagająca sporej sprawności, wyprawa. Zwiedza się różne podziemne budowle miasta, a jest ich w Kijowie sporo.

Równie interesujące, choć zdecydowanie w innym klimacie, są spływy ukraińskimi rzekami. Prym wiedzie tu Dniestr, ale są też inne ciekawe rzeki. Często płynie się w głęboki wąwozie, wśród fantastycznie wymytych skał. Nienaruszona, wspaniała przyroda wprost oszałamia.

Miłośnicy dzikiej przyrody powinni zainteresować się wyprawami w ukraińskie góry. Ukraińskie Karpaty to wciąż dziewiczy teren, wyjątkowo urokliwy. Można tam spotkać wilki i inne dzikie zwierzęta oraz wspaniałą florę.