Ciąża stanowi najpiękniejszy czas w życiu kobiety, pod warunkiem jednak, że przebiega bez komplikacji, a przyszła matka może liczyć na komfort psychiczny. Tym, co z pewnością go burzy, są niepokojące, choć często nieprawdziwe informacje na temat przebiegu ciąży. Niestety, nawet największe mity mają swoich zagorzałych zwolenników, a ich krzewiciele nie mają świadomości, ile zła mogą uczynić, propagując kłamliwe informacje.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym przesądom, dotyczącym ciąży. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to zabobony, mające swoje źródła w kulturze ludowej, lecz wciąż kultywowane przez niektórych. Do tej grupy należy na przykład mit, przestrzegający kobiety w ciąży przed noszeniem łańcuszka – grozi to bowiem owinięciem pępowiny wokół szyi dziecka. Kolejny przesąd to ten o możliwości odczytania z wyglądu ciężarnej płci dziecka. Jeśli kobieta wygląda wyjątkowo ładnie, oznacza to, że urodzi chłopca, jeśli zaś ciąża niekorzystnie wpływa na jej wygląd, wówczas niewątpliwie będzie to dziewczynka, która – jak twierdzą wyznawcy tej zasady –„odbiera matce urodę”. Jednym z popularniejszych mitów jest również ten głoszący, że przyszła matka nie powinna jeździć na przykład środkami komunikacji miejskiej tyłem do kierunku jazdy. Takie postępowanie może bowiem sprawić, że… noworodek w macicy ułoży się pośladkowo. Wyjątkowego pecha przynosi też kupowanie wyprawki dla dziecka przed jego narodzinami.

Druga grupa mitów na temat ciąży to nieprawdziwe informacje na temat trybu życia przyszłej matki. Jednym z nich jest na przykład ten o zakazie uprawiania sportu przez ciężarne. Lekarze uspokajają, że jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, aktywność fizyczna w tym stanie jest wręcz godna polecenia, gdyż poprawia samopoczucie i wzmacnia kondycję fizyczną, tak potrzebną przy porodzie. Pokutującym przesądem jest również ten zezwalający przyszłej matce „jeść za dwoje”, podczas gdy ciężarna potrzebuje tylko 400 dodatkowych kalorii, a także ten o szkodliwości podróżowania podczas ciąży samolotami.

African Mango gdzie kupić – pragniesz pozbyć się zbędnych kg po ciąży?