Także u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w określonych ilościach, jest czymś dopuszczalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych składników bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem wypadania włosów jest stres, apatia, ale również choroby tarczycy na przykład. Łysienie może być efektem niepożądanym stosowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku muszą być umieszczone informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro utrata włosów bywa uzależnione od leczenia, po zakończeniu dolegliwości powinny zanikać. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów czy witamin stosowne ich aplikowanie powinno zlikwidować kłopot. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na stan włosów, zatem profilaktycznie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata owłosienia na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą wpływać na zawyżone łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne albo nawet podwyższona temperatura utrzymująca się kilka dni. Często sami powodujemy wzrost wypadania włosów wskutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. zabiegów i pełnowartościowe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może znaczne ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi dziennie około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.

Więcej info: na porost włosów forum