Profesjonaliści zajmujący się obróbką twardych i trudnych do skrawania materiałów, takich jak asfalt lub beton, potrzebują do wykonywania swojej pracy mocnych, wydajnych i zwrotnych przecinarek jezdnych do betonu i asfaltu. Maszyny te powinny być wytrzymałe i niezawodne zarówno podczas renowacji dróg i pracach budowlanych, jak i cechować się wysokimi standardami bezpieczeństwa pracy. Kluczowym aspektem przy projektowaniu tego typu maszyn jest poprawa komfortu pracy operatora. Chodzi tutaj o zminimalizowanie wibracji pomiędzy dłonią i ramieniem z jednoczesnym dopasowaniem pracy maszyny w pełnym zakresie głębokości cięcia. Obecnie mamy do dyspozycji kilka typów przecinarek, które spełniają te kryteria.

Przecinarki jezdne

Przecinarki jezdne są maszynami, które muszą sobie poradzić z długimi cięciami asfaltu lub betonu. Dlatego są zaopatrzone w mocny silnik, często z posuwem elektrohydraulicznym i układem regulacji głębokości cięcia. W przypadku awarii zasilania posiadają ręczną pompę do podnoszenia ostrza. By ułatwić transport urządzenia przecinarki jezdne, zostały zaopatrzone w specjalne uchwyty, a elementy konstrukcyjne są malowane metodą proszkową, co zwiększa żywotność urządzenia. Przecinarki jezdne to świetnie wyważone urządzenia. które są przeznaczone do płynnego i ekonomicznego cięcia powierzchni jezdnej.

Przecinarki do betonu

Przecinarki do betonu są zazwyczaj maszynami wysokowydajnymi i mimo trudnych warunków pracy cechują się długą żywotnością. Przykładem takiej przecinarki do betonu może być przecinarka spalinowa, która jest przeznaczona do cięcia grubych warstw betonu. Posiada ona funkcjonalny design i system amortyzujący, który minimalizuje szarpnięcia. Wygodnie usytuowany i sprofilowany uchwyt ułatwia pracę, a zestaw filtrów, kompresor i zawór dekompresyjny zwiększają wydajność pracy urządzenia. Niektóre przecinarki do betonu posiadają elektroniczny system zapłonu i zoptymalizowany stosunek masy do mocy. Tego typu przecinarki są projektowane tak, aby zoptymalizować rozkład ciężaru dzięki ergonomicznemu umiejscowieniu silnika. Ponadto w przecinarkach do betonu i asfaltu wprowadza się nowe technologie, które są w stanie zredukować wibracje dłoń/ramię nawet o 40%.

Przecinarki do asfaltu

Przecinarki do asfaltu są urządzeniami przeznaczonymi do cięcia często dłuższych odcinków jezdni i napraw na drogach. Charakteryzują się łatwością obsługi, wytrzymałością i dogodnymi możliwościami konserwacji. Przecinarki do asfaltu ze względu na charakter pracy zostały zaopatrzone w różne funkcje manewrowe. Można nimi ciąć powierzchnię asfaltu zarówno od lewej, jak i od prawej strony i w narożnikach.Posiadają regulację głębokości cięcia i prędkości obrotowej, co zapewnia dokładne prowadzenie cięcia. Mogą one pracować w każdych warunkach. Przecinarki do asfaltu dobrze sprawdzają się przy poważnych remontach drogowych, ale mogą z powodzeniem służyć do małych napraw na drodze. Niektóre przecinarki posiadają wygodną i lekką konstrukcję, a inne, o większej masie, cechują się większą głębokością cięcia i dzięki zastosowaniu podwozia o czterech kołach charakteryzują się większa stabilnością.